Moje przemyślenia na temat geometrii.

by

Moje przemyślenia na temat geometrii.

Rynek jest determinowany przez siły popytu i podaży. Nikt nie wie na dobrą sprawę co się wydarzy – trzeba być przygotowanym na różne scenariusze. Gracze wbrew pozorom nie są przygotowani na nieuporządkowany rynek. Aby skutecznie zarabiać pieniądze muszą poruszać się według określonych zasad. Szczególnie dotyczy to graczy intradayowych.
Najsilniejszych ruchów można się spodziewać kiedy geometrie grających na średni termin pokryją się z działaniami spekulantów dziennych ( patrz poziom 1080 na SPX).
W szerokim pojęciu geometrii rynków mieszczą się różne techniki gry, które znalazły sobie różnych propagatorów.
Tak naprawdę to ważna tu jest psychika i każdy w tym szerokim spektrum technik powinien odnaleźć takie, które najlepiej będą mu pasowały.
Podstawy geometrii znajdziecie (na naszym rynku) w książce Danielewicz – pozwoli to może zrozumieć takie abc skąd się biorą poszczególne wyliczenia i jak je wyznaczać nie mając odpowiedniego oprogramowania. To jest jedynie początek i do niczego nie prowadzi oprócz nowej wiedzy .
Początkujący adept, jak jeszcze pozna większość współczynników Fibonacciego to dojdzie do wniosku, że co chwila ma jakiś poziom.
Tu zaczyna się zabawa.
Współczynniki te są pogrupowane w grupy ( pochodzenie) .
Oczywiście dla nas mniej ważne jest pochodzenia matematyczne – bardziej wiedza z jakiego ciągu one są.
To jeden z elementów, który będzie pomocny.
Rynek szuka harmonii lub inaczej swojego rytmu. Ciągle do nas mówi i dopóki coś tego nie zakłóci to mamy szanse korzystać z niego.

Teraz krótko spróbuję wyjaśnić, może bardziej pasuje podzielić według własnego zrozumienia poszczególne techniki opierające się na geometrii.

Zacznę od mojego mentora – Bryce Gilmore.

Dla niego najważniejszy jest bieżący dzień ( one day at a time).
On po prostu słucha rynku – patrzy co się dzieje ( wynik całego szumu informacyjnego generuje jakieś ruchy) – ma uporządkowane zasady i reaguje w myśl tych zasad.
Ma określone set upy ( mniej lub bardziej ulubione), które powtarzają się niemal każdego dnia.
Celem jest identyfikacja:
1. która strona rozgrywa
2. gdzie druga strona będzie wiedziała, że jest po złej stronie

Bardziej wnikliwi z pewnością zauważą powtarzające się schematy również na naszym rynku. Naczelną zasada jest stop nie większy niż 6 ticków dla ES ( często mniej ). Wymaga to cierpliwości i dyscypliny.
Wychwytuje idealnie punkty zwrotne na rynku, jak nie to już jest po drugiej stronie rynku razem z siłą. Setupy określają miejsca wejścia na rynek na dnie korekty w trendzie wzrostowym i odwrotnie.
W swojej karierze edukacyjnej spotkałem dwie techniki i ludzi ich stosujących, którzy z taką dokładnością potrafią wskazać miejsce odwrotu bądź skutecznego wybicia.
Oprócz wymienionego wyżej – drugi to Tom Williams i jego technika Volume spread analisys. Połączenie obu ( definicja wejścia w rynek również oparta jest między innymi o V-spike na wolumenie) daje zadowalające efekty.
Krótko : z opracowań Bryce Gilmore

1. trend

 

2. Wsparcia i opory

 

Na bazie tego abc są zbudowane setupy i technika wejścia.
Oczywiście wykresy są analizowane w różnych interwałach czasowych, tak aby rozpoznawać opory/wsparcia różnego stopnia

Kolejny Scott Carney i jego Harmonic traiding
– na dobrą sprawę to mam kłopot z dokładnością tych formacji – dopuszcza zbyt duże odchylenia co wiąże się z szerszymi stopami ( nie akceptowalne dla mnie) – podobnie jak u Larego Pesavento.
Mówimy tu o formacjach harmonicznych ABCD i XABCD

Meiner –
adopcja Fibonacciego do fal Elliota – wtedy gdy są rozpoznawalne.
Poszczególne fale rządzą się pewnymi charakterystykami opisanymi współczynnikami Fibonacciego – z czego wnioskujemy gdzie możemy spodziewać się odwrotu.
Budowanie strategii na bazie tzw. Dual momentum time frame w oparciu o techniki budowania klastrów opartych na cenie i czasie stosując techniki zniesień wewnętrznych, zewnętrznych, ekspansji i APP. Dodatkowo cykle czasowe, Time Bands i w efekcie punktowego przydziału poszczególnej technice – histogram pokazujący najbardziej prawdopodobny punkt zwrotny w czasie.
Bazując na technice podwójnego momentum wspartej analizą ceny i czasu otrzymujemy wejścia ze stopem kilku punktów (zależy co kto lubi- mowa o ES).
Patrząc na spójną strategię wejścia i wyjścia oraz zarządzania pozycją może to być ciekawa pozycja dla graczy średnioterminowych.
Strategie : swingowa , trailing 1-bar

Carolyn Boroden
– uczennica Minera – budowania klastra w oparciu o geometrię + histogram czasowy, stara się skupić również na mniejszym interwale.
Używa do wejścia takich trigerów jak CCI, czy FP squezee, czasami wyprzedzających zmianę swingu.

Podobnie Mark Braun .

Kane’a rozbudował liczbę stosowanych współczynników – dokładnych strategi zalecanych przez niego nie znam ,

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: